A haldoklók segítése bardo és powa gyakorlatokkal
Geshe Sherap Lodo-val és Dr. Sangmo Yangri-val
Személyesen és online
Időpont: 2025. június 27. - 29.
A Ligmincha Magyarország szervezésében

Szeretettel várunk minden érdeklődőt ezen a különleges alkalmon. A hétvége mindenki számára nyitott, akik gyakorlati útmutatást szeretnének kapni a haldokló szeretteik kíséréséhez.
Ezen a hétvégén Geshe Sherap Lodoe és Dr. Sangmo Yangri a Bön buddhista hagyomány elismert tanítói, részletes gyakorlati bevezetést és tanítást adnak arról, hogyan alkalmazzuk a bardo és powa gyakorlatokat a haldoklás folyamatában.
Geshe Sherap Lodoe ritka és értékes gyakorlati tanácsokat ad át nekünk majd arról, hogyan segíthetünk hatékonyan családtagjainknak és szeretteinknek, hogyan irányíthatjuk tudatukat a halál pillanatában a testből való megfelelő kilépés, kapu felé, amelynek rendkívül meghatározó hatása van arra, hogy a haldokló személy a megfelelő irányba vegye útját a halála után, és egy szerencsés újjászületés felé haladjon. Ezek az egyszerű útmutatások és gyakorlatok mindenki számára alkalmazhatók, függetlenül attól, hogy gyakorlók-e vagy sem, ezért a tanítás mindenki számára nyitott.
A bardo tanítások leírják a bardo állapotokat, beleértve a halál és az újjászületés közötti köztes állapotot is. A powa pedig a tudat áthelyezésének gyakorlata a halál pillanatában.
A bön kozmológia szerint a bardo állapotok értékes lehetőséget kínálnak a spirituális megvalósításra, azonban megfelelő útmutatás nélkül ezek az állapotok felkavaróak és félelmetesek is lehetnek. A tanítások arra adnak iránymutatást, hogy a haldokló személy felismerhesse a tudat valódi természetét (a tiszta, fénylő tudatosságot), mint az újjászületés körforgásából való megszabadulás eszközét.
A powa, vagyis a tudat áthelyezésének gyakorlata kulcsfontosságú módszer a haldoklás folyamatának támogatására. A powa során a gyakorló (akár a haldokló személy, akár egy szellemi vezető az ő nevében) fókuszált meditációt, légzést és vizualizációt alkalmaz, hogy a tudatot a halál pillanatában magasabb birodalomba vagy közvetlenül a megvilágosodás állapota felé vezesse. Ennek a gyakorlatnak különösen akkor van nagy jelentősége, amikor kevés idő áll rendelkezésre a formális bardo útmutatásra, vagy amikor a haldokló személy nincs spirituálisan felkészülve.
A kísérők vagy spirituális gondozók lényeges szerepet töltenek be a haldokló támogatásában. A támogatás magában foglalhatja:
- Szent szövegek recitálását
- Szertartások elvégzését a karmikus akadályok eltávolítására
- Békés környezet megteremtését mantrákkal, füstölőkkel, istenségek képeivel és szent tárgyakkal
- A cá lung gyakorlatokban való részletes elmélyülés
- A haldokló személy gyengéd emlékeztetését arra, hogy maradjon tudatos és félelem nélküli, ahogy közeledik a halál
A halál után a bön rituálékkal továbbra is lehet segíteni az elhunyt tudatát a bardo utazása során. Ezeket a speciális szertartásokat a 49 napon keresztül végeznek, hogy segítsenek az elhunytnak eligazodni a feloldódás szakaszain, tiszta látomásokon és karmikus kibontakozásokon keresztül.
Végső soron ezek a gyakorlatok nemcsak a halál átmenetének megkönnyítéséről szólnak, hanem arról is, hogy magát a halált használjuk fel erőteljes lehetőségként a spirituális ébredésre. A bön hagyományban azt tanítják hogy megfelelő felkészüléssel és támogatással a halál szakrális kapuvá válhat a megvalósítás felé.
A tanítókról
Geshe Sherap Lodoe és Dr. Sangmo Yangri nagyra becsült tanítók, akik sokéves tapasztalattal és mély ismeretekkel rendelkeznek a Bön hagyományban. Geshe Sherap Lodoe teljes szerzetesi képzését a Menri Kolostorban végezte Indiában, és megszerezte a Geshe címet. Dr. Sangmo Yangri doktorátust szerzett a Varanasi Egyetemen, tibeti tanulmányokra szakosodva. Mindketten tanítottak a Lishu Intézetben Indiában, és számos online kurzust kínáltak nyugati diákok számára. 2019-ben Európa-szerte tanítottak több országban, köztük Magyarországon is
Az esemény helyszíne
- A Tan Kapuja Buddhista Főiskola szertartásterme
- Cím: Budapest, Börzsöny u. 11, 1098
A program
Június 27. péntek
Június 28. szombat
- 09:00 - 10:00 Sang Chöd
- 10:00 - 11:00 Tanítás
- 11:00 - 11:30 Szünet
- 11:30 - 13:00 Tanítás
- 13:00 - 15:00 Ebédszünet
- 15:00 – 16:30 Tanítás
- 16:30 – 17:00 Szünet
- 17:00 – 18:00 Tanítás
- 18:00 – Chöd gyakorlás a tanítókkal
Június 29. vasárnap
- 09:00 - 10:00 Sang Chöd
- 10:00 - 11:00 Tanítás
- 11:00 - 11:30 Szünet
- 11:30 - 13:00 Tanítás
- 13:00 - 15:00 Ebédszünet
- 15:00 – 17:00 Tanítás/Zárás
- 17:00 – 17:30 Gyakorlás
- 17:30 – Chöd gyakorlás a tanítókkal
Felajánlás:
Felajánlás a tanításra személyes részvétel esetén:
Felajánlás online részvétel esetén: